Polscy biznesmeni z wizyta w Zwiazku Polaków w Estonii


20 sierpnia
- nowe swieto
panstwowe
w Estonii

W styczniu biezacego roku estonski parlament Riigikogu wniósl poprawke do konstytucji, na mocy której dzien 20 sierpnia zostal podniesiony do rangi swieta panstwowego. Jest to data restaurowania przed siedmioma laty suwerennosci panstwowej Estonii.

Kalendarz estonski nie obfituje zbytnio w swieta, pomimo to nowe swieto przyjete zostalo przez spoleczenstwo bez specjalnych wzruszen. Przeciez jest to i tak tradycyjny okres wakacyjno-urlopowy. Oficjalne uroczystosci mialy miejsce miedzy godz. 22-23.04, kiedy to przed siedmiu laty wszystkie partie zasiadajace w ówczesnej Radzie Najwyzszej Republiki, poczawszy od skrajnej prawicy po komunistów (z wyjatkiem nielicznej frakcji rosyjskich komunistów), w obliczu zbrojnego zagrozenia ze strony wojsk rosyjskich i przewrotu w Rosji zjednoczyly swe usilowania na drodze parlamentarno-prawnej, a wiec bez rozlewu krwi dokonaly aktu restytucji demokratycznej Estonii, dajac tym przyklad innym krajom (nie wstydzmy sie tych wznioslych slów), jak w kulturalny sposób nalezy dokonywac przewrotów i rewolucji. Na dziedzincu Parlamentu, mieszczacym sie w zamku Toompea oraz na Placu Zamkowym, w przylegajacym do niego Ogrodzie Gubernatorskim, na Bastionie Szwedzkim i lezacym u jego podnóza Placu Wolnosci zebraly sie znaczne tlumy. Wysluchano nostalgicznych przemów bylych czlonków Rady Najwyzszej, patriotycznych piesni w wykonaniu profesjonalnego chóru, mozna bylo obejrzec ogromnych rozmiarów projekcje z historycznego posiedzenia. Nikt nie wchodzil na gazony, co jest znakiem, ze nie tylko zmierzamy w kierunku Europy, ile powracamy do starych, dobrych, estonskich obyczajów, które pietnowaly deptanie trawników. Najwiekszym aplauzem nagrodzona zostala wspaniala, kolorowa kompozycja fajerwerków, chociaz w przeciagu zaledwie siedmiu minut w iskrzacej sie gamie swiatel i barw rozprysnelo sie po niebie az 300 000 estonskich koron z budzetu miejskiego. Parlament i Prezydent Estonii nazwali nowe swieto Dniem Pojednania Narodowego. Naród i media od dawna juz ochrzcili ten dzien jako "Dzien Edgara" - "Edgaripäev". Chodzi tu o znanego dzialacza niepodleglosciowego i polityka, dwukrotnego premiera Estonii, bylego ministra do spraw wewnetrznych, obecnego lidera partii Keskerakond (centrycznej o lewicowych sklonnosciach) Edgara Savisaar’a, którego popularnosc w czasach obecnych, nie bez wazkich przyczyn, ogromnie zmalala. Nazwa "Dzien Edgara" powstala wskutek zartobliwej analogii do niezwykle w Estonii popularnych swiat ludowych: Dnia sw. Katarzyny (Kadripäev), sw. Marcina (Mardipäev) oraz sw. Kanuta (Nudipäev). Poniewaz mamy demokracje, wiec naród ma ponoc zawsze racje, jednak bez wzgledu na ustrój powazni z natury Estonczycy zawsze posiadali duze poczucie humoru.

Mieszkanców Estonii
jest coraz mniej

W minionym roku liczba mieszkanców Estonii spadla o 8285 osób, co stanowi 0,5% ludnosci calego kraju. W styczniu ubieglego roku bylo nas jeszcze wszystkich 1 462 130, obecnie zas tylko 1 453 844, w tym kobiet 777 209 i mezczyzn 676 635. Wiekszosc ludnosci mieszka w miastach - 1 006 654. Na wsi mieszka 447 190 osób.

archiwum