Czy dobrze znamy
nasze miasto?

Choinkowy
zwyczaj
na Placu
Ratuszowym

Jak wiadomo gwiazdkowo-choinkowy zwyczaj pochodzi z Niemiec. Na dobre przyjal sie on w Europie, w tym równiez w polskich domach, dopiero w przeciagu ubieglego stulecia. Wkrótce choinki wyszly na place i ulice miast.

Zwyczaj ustawiania przystrojonego drzewka na Placu Ratuszowym w Tallinnie jest jednak nieporównywalnie starszy. Po raz pierwszy odnotowaly go kroniki w roku 1441. Przywilej wynoszenia na plac choinki mieli czlonkowie Gildy Czarnoglowych, do której, jak wiadomo, nalezeli wylacznie mlodzi kupcy i rederzy bedacy w stanie bezzennym. Choinke ustawiano przed Ratuszem dopiero po Bozym Narodzeniu, w karnawale. Wtedy kawalerzy od Czarnoglowych zbierali sie w swym pieknym, renesansowym domu gildy na huczna biesiade czyli "Drunke". Wieczorem udawali sie w tanecznym korowodzie zwanym "Austanz" na plac, niosac przybrana swiecami i papierowymi rózami choinke, która ustawiali przed Ratuszem. Na placu czekaly na kawalerów cne dziewice i wokól drzewka rozpoczynaly sie kolektywne plasy zwane "Reigen", trwajace do póznej nocy. Dopiero wtedy zapalano na choince swiece.

Ten revalski obyczaj cieszyl sie duza popularnoscia poprzez wieki, i to nie tylko w Inflantach. W 1711 roku wraz z Czarnoglowymi wynosil na Plac Ratuszowy choinke rosyjski car Piotr I, który sobie ten zwyczaj niezmiernie upodobal. Obtancowywal potem ponoc z wielkim zapalem revalskie mieszczki.


archiwum