KUCHNIA POLSKA
MAKOWNIK
SWIATECZNY

Makownik swiateczny rózni sie od ”powszedniego” nie tylko tym, ze warstwy ciasta sa cieniutkie, a warstwy maku grubsze, ale równiez i tym, ze farsz z masy makowej przyrzadzony jest z iscie polska hojnoscia, daleka od oszczednosci.

Ciasto
drozdzowe
  • 30 dkg maki pszennej
  • 15 dkg cukru (pudru)
  • 15 dkg masla
  • 2 calych jaj (lub 1 jaja i 2 zóltek)
  • 1/2 szklanki mleka
  • 4 dkg drozdzy i szczypty soli.
Maslo ucieramy z cukrem; gdy dobrze utarte, dodajemy stopniowo jaja, sól i rozpuszczone w letnim mleku drozdze. Na koncu dodajemy make i dokladnie reka wyrabiamy ciasto.
Ciasto powinno po wyrobieniu rosnac (przykryte serweta) nie krócej niz godzine.
Wyrosniete ciasto rozwalkowujemy cienko na oprószonej maka stolnicy nadajac mu ksztalt prostokata, smarujemy je bialkiem (aby farsz nie odstawal od ciasta) i równomiernie pokrywamy farszem.
Ciasto zwijamy dosc ciasno, konce dokladnie zasklepiamy i podwijamy pod spód. I tak przyrzadzony makowiec powinien, ulozony w natluszczonej formie, podrosnac przed pieczeniem.
Czas pieczenia: 45 - 50 minut.
Po upieczeniu i ochlodzeniu makownik mozna polukrowac lukrem cytrynowym i zanim lukier zastygnie, posypac drobno posiekanymi, lekko zrumienionymi migdalami.


Farsz
makowy

40 dkg uprzednio umytego maku zalewamy 1 l wrzacego mleka i gotujemy (mleko powinno zaledwie mrugac) na malym ogniu (na plytce azbestowej) przez 30 minut.
Osaczony na sitku mak malezy zemlec na maszynce (uzyc sitka o najmniejszych oczkach) 3 - 4 razy.


W rondlu zeliwnym rozpuszczamy 15 dkg masla, 3/4 szklanki pszczelego miodu, dodajemy drobniutko utluczona laske wanilii, 10 dkg niezbyt drobno posiekanych migdalów (lub orzechów), 15 dkg rodzynek, 1/2 filizanki pokrajanej drobno, usmazonej w cukrze skórki pomaranczowej. Teraz dodajemy mak i przesmazamy go z podanymi skladnikami przez 15 minut (czesto mieszajac, by uniknac przypalenia). Do nieco ochlodzonej masy dodajemy 3-4 zóltka utarte dokladnie z szklanka cukru oraz piane bardzo sztywno ubita z pozostalych bialek. Smak masy makowej bedzie jeszcze wykwintniejszy, gdy na zakonczenie dodamy do niej kieliszek dobrego rumu lub koniaku. Farsz jest gotowy. Jeszcze letni nakladamy na ciasto.
Przyrzadzenie tego znakomitego farszu jest i kosztowne, i pracochlonne, ale przeciez Boze Narodzenie obchodzimy tylko raz w roku.

archiwum