Obchody Swieta Niepodleglosci Polski
 

Dr Wieslaw Stefanczyk
o obchodach w Kohtla-Järve

Zgodnie z tradycja estonska obchody Swieta Niepodleglosci nie koncza sie na Tallinnie, lecz odbywaja sie równiez poza stolica. W biezacym roku przygotowaniem i urzadzeniem swieta zajeli sie Polacy mieszkajacy w Kohtla-Järve. Tegoroczne uroczystosci zgromadzily wielu Polaków mieszkajacych w Estonii, wzieli w nich bowiem udzial pracownicy Ambasady Polskiej, kilkunastoosobowa grupa Polonusów z Tallinna, licznie zebrana spolecznosc polonijna z Kohtla-Järve i Narwy, a takze przedstawiciele innych mniejszosci oraz wladze miasta. Warto dodac, ze polskiego kolorytu nadal uroczystosci fakt, ze Pan Ambasador wraz z Malzonka przybyli na swieto w strojach krakowskich.

Program przygotowany przez Polonie z Kohtla-Järve byl bardzo bogaty, obejmowal bowiem zarówno sfere religijna, artystyczna jak i rzec mozna - rozrywkowa. Uroczystosci rozpoczely sie msza Swieta celebrowana przez Ojca Augustyna - ”budowniczego” miejscowego kosciola. W czasie wyglaszanego kazania kaplan uwypuklil sens egzystencji i kilkakrotnie odwolywal sie do wydarzen z 1918 roku. Bezposrednio po mszy zebrani mogli obejrzec program artystyczny, w czasie którego najmlodsi przedstawiciele Polonii recytowali poezje, grali i spiewali polskie piesni. Poziom przedstawienia utwierdzil sluchaczy w przekonaniu, ze w przyszlosci nie zabraknie artystów wsród estonskiej Polonii.
Po programie artystycznym zaproszono gosci na poczestunek. Na suto zastawionym stole nie zabraklo ani wina, ani staropolskiego bigosu. Poczestunek byl jednoczesnie sposobnoscia do nawiazania kontaktów, wymiany zdan i obserwacji, a szczególnie przyjrzenia sie z bliska zyciu miejscowych Polaków. Spolecznosc polonijna w Kohtla-Järve, choc niewielka liczebnie, wyróznia sie na tle innych grup etnicznych zamieszkujacych to miasto. Wyraza sie to w wielkim przywiazaniu do religii i ziemi swych przodków, polskosci, do narodu i jezyka polskiego. Wielu przedstawicieli miejscowej Polonii - co nalezy podkreslic - zachowalo do dzis w stanie niemal nieskazonym jezyk ojczysty. Warto zwrócic uwage na jeszcze jeden fakt, mianowicie dzieki konsekwentnej i gorliwej dzialalnosci o.Augustyna Polacy z Kohtla-Järve wzniesli wlasnymi rekoma kosciól, otwarty dzis równiez dla przedstawicieli innych nacji.



archiwum